Autonoma verkställande kommittén

Presidencia
President   Juanma Moreno Bonilla
Samordnare Presidencia Juan Manuel Muñoz
Generalsekreterare
gENERAL~~POS=TRUNC sEKRETERARE~~POS=HEADCOMP   Antonio kålmil
Stabschef Generalsekreterare lola vit
Samordnare för sociala nätverk Sociala nätverk elena Pola
Sekreterare Sociala nätverk José Antonio Rodriguez
Hederspresident
Hederspresident Xavier Bocanegra Arenas
Talesperson PP-A
PPA talesman Maribel Sanchez Torregrosa
Parlamentsgruppen PP-A
GPPA talesman Antonio Martin Iglesias
GPPA-sekreterare Susana ljus moral
områdessamordnare
Samordnare för jordbruk, fiske, vatten och landsbygdsutveckling Carmen Crespo Diaz
Hållbarhets-, miljö- och ekonomikoordinator Ramon Fernandez-Pacheco Monterreal
Samordnare för ordförandeskapet, inre, social dialog och administrativ förenkling Antonio Sanz Cabello
Samordnare för justitie, lokal förvaltning och offentlig funktion Jose Antonio Nieto Ballesteros
Samordnare för främjande, artikulering av territoriet och bostäder Rocio Diaz Jimenez
Samordnare för social integration, ungdom, familjer och jämställdhet Loles Lopez Gabarro
Hälso- och konsumtionssamordnare Catherine Garcia Carrasco
Samordnare för ekonomi, finans och europeiska fonder Carolina Spanien drottning
Samordnare för sysselsättning, näringsliv och egenföretagande Rocio Blanco Eguren
Turism-, kultur- och idrottssamordnare Arturo Bernal Bergua
Samordnare för utbildningsutveckling och yrkesutbildning Patricia del Pozo Fernandez

 

Vice organisationssekreterare
Vice sekreterare Organisation Alexander Romero
Samordnare Organisation Francisco Överviktiga sparris
områdessekreterare Organisation Roberto castillo
områdessekreterare Akter och händelser Antonio Diaz Sanchez
Koordinadora Andalusiskt medborgarforum Sol Cruz Guzman
Vice kommunalpolitisk sekreterare
Vice sekreterare Kommunal politik Ana Mestre
Samordnare Kommunala initiativ José María Ponferrada Steppe
områdessekreterare Kommunal programmering Manuel Barroso Valdes
områdessekreterare Samordning av lokala enheter Louis Mariano Camacho Nunes
områdessekreterare Innovation och kommunal utveckling almudena Morales Asensio
Samordnare Kommunal politik John Avila Gutierrez
områdessekreterare Kommunal politik Manuel Baron Rios
områdessekreterare små kommuner José Robles Rodriguez
Koordinadora Stora kommuner Angeles Munoz Uriol
områdessekreterare Provinsens huvudstäder Jose Luis sanz ruiz
områdessekreterare Storstadsområden Joaquin Villanova
områdessekreterare Lokal finansiering Luisa Garcia Chamorro
områdessekreterare Kommuner +50,000 XNUMX invånare Ana Redruello mula
områdessekreterare Kommuner -50,000 XNUMX invånare Antonio Förälskad Aguilar
områdessekreterare Kommuner -20,000 XNUMX invånare José Veira Villatoro
områdessekreterare Kommunala initiativ José loaiza garcia
områdessekreterare kommunal utveckling Peter González Rdguez Albariño

 

Biträdande sekreterare för parlamentarisk samordning
Vice sekreterare Parlamentarisk samordning pamela tarrero hål

SEKRETERARE

Samordningsområdessekreterare CARLOS LEÓN

Sekreterare för kommissionens område FRANCISCO OBLARÉ

KOORDINATORER

Parlamentariker i Almería                  

JUAN JOSE SALVADOR

Parlamentariker i Cádiz                      

ANTONIO SALDAÑA

Parlamentariker i Córdoba                 

BEATRIZ JURY

Parlamentariker i Granada                 

ROSA FUENTES

Parlamentariker i Huelva                     

UAN ANTONIO MÁRQUEZ

Parlamentariker i Jaén                       

MANUEL BONILLA                   

Parlamentariker i Malaga                   

DOLORES CAETANO

Parlamentariker i Sevilla                    

MARIA REMEDIOS OLMEDO

Vice sekreterare för institutionell samordning
Vice sekreterare Institutionell samordning Antonio Sanz Cabello
områdessekreterare samordning Lourdes Fuster Martinez
Samordnare Nationella deputerade Carlos Rojas Garcia
Vice sekreterare för strategisk och valanalys
Vice sekreterare Strategisk och valanalys Jacobo blommig
Samordnare Val Miguel Angel torrico
områdessekreterare Valanalys eladia Illescas Estevez
områdessekreterare Valmobilisering Manuel Marmolejo Setien
områdessekreterare Digital strategi Raul Jimenez Jimenez
områdessekreterare kommunal kommunikation Marivi Romero Perez
Direktör Permanent träningsskola "Antonio Garrido Moraga" Manuel garcia felix
Vice sekreterare för ekonomi, finans, sysselsättning
Vice sekreterare Ekonomi, finans, sysselsättning Paul Venzal Contreras
Chefsjurist Ekonomi, finans, sysselsättning Antonio Hernandez Mancha
Samordnare Ekonomi, finans, sysselsättning John Bravo Baena
Samordnare Affärssektionen Francisco rodriguez roa
områdessekreterare Offentlig-privat samarbete Eloisa Cabrera Carmona
områdessekreterare Ekonomisk omvandling och strukturella reformer Antonio Saldana Moreno
områdessekreterare Emigration and Return of Talent José Ortiz Galvan
områdessekreterare Hacienda Augustine Aguilera Galvez
områdessekreterare Ekonomi Carlos greve o'donell
områdessekreterare Handel Jose Leocadio Ortega Irizo
områdessekreterare Inhemsk handel Miguel contraras lopez
områdessekreterare Sysselsättning Teresa Ruiz Sillero
områdessekreterare Offentlig funktion Ana Maria vielba gomez
områdessekreterare Offentlig sysselsättning Alberto Diaz Lopez
områdessekreterare Institutionella relationer Teresa Astolfi Gonzalez
Samordnare portar Rafael carmona ruiz
områdessekreterare Internationellt byte Pelare Miranda Silver
områdessekreterare Hamnaktiviteter José Garcia Fuentes
Vice sekreterare för jordbruk, boskap, vatten och landsbygdsutveckling
Vice sekreterare Jordbruk, boskap, vatten och landsbygdsutveckling Jose Carlos Alvarez Martin
Koordinadora Jordbruk, boskap och fiske Carmen Crespo Diaz
Biträdande samordnare Jordbruk, boskap och fiske Ana Maria quintana reglage
Koordinadora Vatten- och jordbrukspolitik Arancha Martin Moya
Samordnare av Agro-livsmedelsindustrin Amos Garcia Bone
områdessekreterare Vattnen Francisco Delgado Bonilla
områdessekreterare Boskapsproduktion María José garcia pelayo
områdessekreterare Fiske och vattenbruk Jose Manuel malia martinez
områdessekreterare Boskap och biodling Bartholomew madrid alm
områdessekreterare Unga bönder María José Martin Gómez
områdessekreterare Jordbruksproduktion Juan Diego requena ruiz
områdessekreterare Ekologisk produktion Augustine Moral Troy
områdessekreterare Export och nya marknader Xavier marquez sanchez
områdessekreterare Agrifood Innovation Maria Eugenie Moreno Oropesa
områdessekreterare Landsbygdsutveckling Juan Carlos Duarte Kanada
Koordinadora ALS Mariola Aranda Garcia
områdessekreterare lantlig kvinna Maria del Carmen Moreno Cordoba
områdessekreterare jaktindustrin Francisco Miralles Jimenez
områdessekreterare Avfolkning Álvaro Izquierdo Alvarez
områdessekreterare Infrastrukturutveckling på landsbygden Jesus stjärnan martinez
områdessekreterare Ekonomi och landsbygdsföretagande José María Molina Ruiz
områdessekreterare Förvaltning av vattenresurser och ekonomiskt främjande på landsbygden isabel Solis Benjumea
Samordnare landsbygdsförändring Alberto Sanroman Montero
områdessekreterare landsbygdsförändring Silvestre slott
områdessekreterare Landsbygdens världsassistans Angeles Gongora
områdessekreterare länsåtgärd Francisco Salaberri
områdessekreterare Impuls demografisk utmaning Peter godino martin
Vice sekreterare för hälsa, ungdom, jämställdhet och social välfärd
Vice sekreterare Hälsa, Ungdom, Jämställdhet och Social välfärd Beatriz Juryn Fdez de Córdoba
Samordnare hälsa Jesus Aguirre Munoz
Biträdande samordnare hälsa Catalina garcia carrasco
områdessekreterare hälsa Beatriz Juryn Fdez de Córdoba
områdessekreterare Sjukvård diego vargas ortega
områdessekreterare Sanitetsdistrikt Carlos Leon Fortea
områdessekreterare Hälsoprofessionella relationer Alberto Fernandez Rodriguez
Samordnare Sociosanitära och relationer med patientföreningar José hylltorn
områdessekreterare Större Trinidad Rus Molina
områdessekreterare Funktionshinder (olika förmågor) Regina Serrano Ferrero
områdessekreterare Sanitär utveckling Miguel Angel guzman ruiz
Samordnare Ungdom Harry Rodriguez Flores
områdessekreterare Ungdom isabel Fdez de Liencres
områdessekreterare Möjligheter José Crespo Guardia
Koordinadora Jämställdhet och social välfärd Anna Vanessa garcia jimenez
områdessekreterare Familjer María Jesús Serrano flaska
områdessekreterare könen evelia Rincon Cardoso
områdessekreterare Gypsy Community of Andalusien Silvia heredia
områdessekreterare Kvinnliga offer för könsvåld lola Romero Lopez
områdessekreterare Barndom isabel Diaz Cutino
områdessekreterare Familjer som riskerar att bli utsatta José Luis Garcia Martin
Vice sekretariatet för utveckling, territoriell artikulation, bostäder och rättvisa
Vice sekreterare Främjande, territoriell artikulation, bostäder och rättvisa Joaquin Camacho
Koordinadora Utveckling och planering av territoriet marifran Carazo Villalonga
biträdande samordnare Utveckling och planering av territoriet Antonio granados garcia
områdessekreterare infrastrukturer Mercedes Colombo
områdessekreterare Planering av territoriet Antonio Ayllon Moreno
områdessekreterare Kommunikationsutveckling Luis Miguel Carmona
Samordnare mobilitet Felipe arias palm
områdessekreterare mobilitet Berta råg garcia
Samordnare Vivi Jose Domingo böjd vera
områdessekreterare Vivi Ignacio Roma stenbrott
områdessekreterare Urban utveckling Salvador Lopera källor
Koordinadora Rättvisa Rosalía Espinosa Lopez
områdessekreterare Rättvisa Juan José ortiz quevedo
områdessekreterare Juridiska institutioner Gonzalo Mochón González klättring
områdessekreterare säkerhet Hyacinth Munoz Madrid
områdessekreterare Lagstiftningsutveckling Rafael Hernando Friar
Vice sekreterare för kultur, turism och idrott
Vice sekreterare Kultur, turism och idrott Pelare Alonso målare
Koordinadora Kultur och arv Patricia av brunnen Fernandez
Biträdande samordnare Kultur och arv Macarena O'Neill Orueta
områdessekreterare Kulturell innovation Miguel Angel arauz rivero
områdessekreterare Heritage Rocío Diaz Jimenez
områdessekreterare Kulturinstitutioner Maria del Mar Sanchez Star
områdessekreterare Kulturella, konstnärliga och folkloristiska uttryck Marian Aguilar Rider
områdessekreterare Relationer med den associativa strukturen och enheter relaterade till Flamenco. Carmen Cespedes Senovilla
Koordinadora Turism Trinidad herrera lorente
Biträdande samordnare Turism Margarita Del Cid Munoz
områdessekreterare Turism Manuel Guzman de la Rosa
områdessekreterare Landsbygdsturism Erik Escobedo Jimenez
områdessekreterare Kulturturism Maria Paz Fernandez Lobato
områdessekreterare Kustturism José Alberto Armijo Navas
områdessekreterare projektion Andalusien Radband Alarcon Manas
områdessekreterare Turism Innovation Olga Carrion Mancebo
områdessekreterare Främjande av turism antonia ledesma
Samordnare Sport Borja Länge leve Jimenez
områdessekreterare Sport Skum butcha mohamed
Vice sekreterare för industri och energi
Vice sekreterare Industri och energi Ana Vielba
områdessekreterare tekniska industrier Mario cortes carvallo
områdessekreterare Förnybar energi Beltran Perez Garcia
områdessekreterare konsoliderad industri Carmelo Romero Hernandez
områdessekreterare Ny industriell utveckling och möjligheter Jose Maria urban garcia
områdessekreterare Utvinningsindustrier Miguel Angel Castellon Rubio
områdessekreterare Teknikparker David Toscano Contreras
Vice sekreterare för utvecklingsmiljö, hållbarhet och blå ekonomi
Vice sekreterare Utvecklingsmiljö, hållbarhet och blå ekonomi Yolanda Saez Cuevas
Samordnare Klimatförändringar    
Samordnare miljö Jose Enrique fläcka
områdessekreterare miljö José Antonio viquez ruiz
områdessekreterare Naturparker María José Lara Serrano
Vice sekreterare för utbildning, universitet och studentrepresentation
Vice sekreterare Utbildning, universitet och studentrepresentation Jose Carlos garcia garcia
Samordnare Utbildning Miguel Angel ruiz ortiz
områdessekreterare Utbildning Antonio Ramon Martin Romero
områdessekreterare Gymnasieutbildning Marine Aguilera Penalver
områdessekreterare Grundskoleutbildning Andrew Parrado Parra
områdessekreterare Relationer med lärare Rosa Maria Riddare Munoz
Samordnare Universitet Ramón Herrera de las Heras
områdessekreterare Universitet Pelare Marin Mateos
NN.GG.
President NN.GG   María José Carmona
Generalsekreterare NN.GG   Juan José Grenada Martinez
kassör
kassör Ignacio diez bernal
chef
chef Alicia marquez castro
Andra avgifter
Provinspresident   Javier Aureliano garcia molina
Provinspresident   Bruno Garcia de Leon
Provinspresident   Adolfo Molina Gascon
Provinspresident   Francisco Rodriguez Guerrero
Provinspresident   Manuel Andres gonzalez rivera
Provinspresident   Erik Dominguez Guerola
Provinspresident   Patricia Navarro Perez
Provinspresident   Ricardo Sanchez Antunez
Ordförande för provinsrådet   Javier Aureliano garcia molina
Ordförande för provinsrådet   Francisco Salt säte
borgmästare huvudstad   María Vazquez Aguero
borgmästare huvudstad   José María Bellido Roche
borgmästare huvudstad   Francisco de la Torre Prados
Vocal   loles Lopez Gabarro
Vocal   Segrare Gonzalez
Vocal   Francisco Oblare Torres
Vocal   isabel Solis Benjumea
Vocal   Jose Carlos garcia garcia
Vocal   Juan Manuel Romero Munoz
Vocal   diego vargas ortega
Vocal   vanessa Beltran Morales
Vocal   Trinidad herrera lorente
Vocal   María José Martin Gómez
Vocal   David Toscano Contreras
Vocal   Sol Cruz Guzman
Vocal   Miguel Angel guzman ruiz
Vocal   paqui rosa
Vocal   Aurelio Romero Giron
Vocal   Ana Maria vielba gomez
Vocal   Antonio Hernandez Mancha
Vocal   Gabino Puche Rodriguez Acosta
Vocal   Xavier Bocanegra Arenas
Vocal   Teofila Martinez Saiz
Vocal   Juan Ignacio Zoido Alvarez
Vocal   Antonio Repullo Milla
CEN Chefskoordinator Elijah Bendodo Benasayag
CEN Biträdande ekonomisekreterare John Bravo Baena
CEN Autonom president Juan Manuel Moreno Bonilla
CEN Verkställande sekreterare organisation Ängel Gonzalez Muñoz
CEN Vocal loles Lopez Gabarro
CEN Vocal John Avila Gutierrez
CEN Vocal Ramón Fernandez Pacheco
CEN Vocal José María Bellido Roche
President Valberedning loles Lopez Gabarro
Sekreterare Valberedning Francisco Gongora
President Kommittén för rättigheter och garantier Manuel Observera Robledo
Sekreterare Kommittén för rättigheter och garantier Avelino Barrionuevo general
President Advisory Board Gabriel Amat Ayllon
President Expert Advisory Board Thomas burgos
ordförande Interparlamentariska unionen Carolina Spanien drottning
Sekreterare Interparlamentariska unionen Rosalía Espinosa Lopez
President Interkommunala förbundet Jose Ignacio landaluce calleja
Sekreterare Interkommunala förbundet jorge Muriel Jimenez
President Andalusiska borgmästarrådet José María Bellido Roche
Sekreterare Andalusiska borgmästarrådet Juan Manuel Gonzalez Camacho
CCAA senator   Elijah Bendodo Benasayag
CCAA senator   John Bravo Baena
CCAA senator   Xavier Bocanegra Arenas
CCAA senator   María José Garcia-Pelayo Jurado
CCAA senator   Teresa Ruiz-Sillero
JAG P   Juan Ignacio Zoido Alvarez
Provinsens generalsekreterare   Ramón Fernandez Pacheco
Provinsens generalsekreterare   almudena Martinez del Junco
Provinsens generalsekreterare   Araceli cabrera hår
Provinsens generalsekreterare   jorge Saavedra Requena
Provinsens generalsekreterare   Berta råg garcia
Provinsens generalsekreterare   elena gonzalez gonzalez
Provinsens generalsekreterare   José Ramón carmona sanchez
Provinsens generalsekreterare   Jose Ricardo Garcia Roman
Rådgivare Ordförandeskap, inre och social dialog Antonio Sanz Cabello
rådgivare Ekonomi och finans Carolina Spaniens drottning
rådgivare Utbildningsutveckling och yrkesutbildning Patricia del Pozo Fernandez
rådgivare Sysselsättning, Företagande och Eget företagande Rocío Vit Eguren
rådgivare Hälsa och konsumtion Catalina garcia carrasco
rådgivare Jordbruk och vatten Carmen Crespo Diaz
Rådgivare Turism, Kultur och Sport Arturo Bernal
rådgivare Utveckling och Bostäder Rocío Diaz Jimenez
rådgivare Social integration, ungdom, familjer och jämställdhet loles Lopez Gabarro
Rådgivare Hållbarhet, miljö och blå ekonomi Ramón Fernandez-Pacheco Monterreal
Rådgivare Rättvisa, lokal förvaltning och offentlig funktion José Antonio Sonson Ballesteros
Provincial parti-regering samordnare   Arancha Martin Moya
Provincial parti-regering samordnare   Mercedes Colombo
Provincial parti-regering samordnare   Adolfo Molina Rascon
Provincial parti-regering samordnare   Antonio granados garcia
Provincial parti-regering samordnare   bella Sommar Dominguez
Provincial parti-regering samordnare   Jesus stjärnan martinez
Provincial parti-regering samordnare   Patricia Navarro Perez
Provincial parti-regering samordnare   Ricardo sanchez antunez
Provincial parti-regering samordnare   Vicente piska dig
Tidigare PP-ordförande   Gabino Puche Rguez Acosta
Tidigare PP-ordförande   Teofila martinez saiz
Tidigare PP-ordförande   Xavier Bocanegra Arenas
Tidigare PP-ordförande   Juan Ignacio Zoido Alvarez
Presidentbeteckning Borgmästare i Villanueva del Ariscal Martin castro torn
Presidentbeteckning Borgmästare i Arquillos Miguel Angel Manrique frisyr

Slutet på listan över positioner i det populära partiet Andalusien.